Transformation Groups and Associated Geometric Structures
Herbert Abels 70th Birthday Conference
Bielefeld, June 2-5, 2011
The conference will take place in the University of Bielefeld and will be sponsored by the SFB 701 "Spectral Structures and Topological Methods in Mathematics".
List of main topics
- Lie groups and algebraic groups
- Discrete subgroups
- Finiteness properties for arithmetic groups
- The Auslander conjecture
- Buildings and symmetric spaces
Detailed program can be downloaded here (PDF).
List of speakers
- Yves Benoist (University Paris-Sud, France)
- Robert Bieri (University of Frankfurt, Germany)
- Yves de Cornulier (University Paris-Sud, France)
- Tsachik Gelander (Hebrew University of Jerusalem, Israel)
- Bill Goldman (University of Maryland, USA)
- Ralf Gramlich (University of Giessen, Germany)
- Gregory Margulis (Yale University)
- Shahar Mozes (Hebrew University of Jerusalem, Israel)*
- Bernhard Mühlherr (University of Giessen, Germany)
- Bertrand Rémy (University of Lyon, France)
- Mark Sapir (Vanderbilt, USA)
- Ernest Vinberg (Moscow State University, Russia)
- Richard Weiss (Tufts University, USA)
- Kevin Wortman (University of Utah, USA)
Participants
- Marie-Luise Althoff (Bielefeld/Herford)
- Roman Avdeev (Moscow)
- Barbara Baumeister (Bielefeld)
- Helmut Behr (Frankfurt a.M.)
- Oleg Bogopolski (Düsseldorf)
- Vladimir Chernousov (Alberta)
- Suhyoung Choi (KAIST-Daejeon)
- Karel Dekimpe (Kortrijk)
- Alexander Elashvili (Tbilisi)
- Bernhard Fischer (Bielefeld)
- Martin Fluch (Bielefeld)
- Giovanni Gandini (Southhampton)
- Friedrich Götze (Bielefeld)
- Guntram Hainke (Giessen)
- Heinz Helling (Bielefeld)
- Werner hoffmann (Bielefeld)
- Stephan Holz (Bielefeld)
- Paul Igodt (Kortrijk)
- Elena Klimenko (Düsseldorf)
- Gye-Seon Lee (Seoul)
- Seonhee Lim (Seoul)
- Antonios Manoussos (Bielefeld)
- Tom De Medts (Ghent)
- Dave Witte Morris (Lethbridge)
- Nansen Petrosyan (Kortrijk)
- Detlev Poguntke (Bielefeld)
- Alex Potapchik (Waterloo)
- Bartosz Putrycz (Kortrijk)
- Ulf Rehmann (Bielefeld)
- Claus Michael Ringel (Bielefeld)
- Diego Sulca (Cordoba)
- Lars Scheele (Münster)
- Marco Schwandt (Bielefeld)
- Tristan Storch (Bielefeld)
- Matthew Stover (Michigan)
- Koen Struyve (Ghent)
- Michele Zordan (Southhampton)
Organizing Committee
Kai-Uwe Bux (University of Bielefeld), Gregory Margulis (Yale University), Gopal Prasad (University of Michigan), Andrei Rapinchuk (University of Virginia), Gregory Soifer (Bar Ilan University).
Registration
Please use this form to register for the conference.
Schedule
Schedule can be downloaded here (PDF).
(This schedule is
designed to coordinate with the 6 th Kortrijk conference which will take place a few
days earlier (May 30 - June 2) in Oostende (Belgium). For details about this event,
please, contact Paul Igodt at Paul.Igodt(at)kuleuven-kortrijk(dot)be)
Hotels
Further information
All lectures will be held at Lecture Hall 15 (H15).
The conference dinner is planned for the evening of Friday, June 3.
For more information, please, contact Mr. Bux or Mr. Rapinchuk (asr3x(at)virgina(dot)edu).